Kołowrotki karpiowe

15 sierpnia 2013 Autor: tester kołowrotków

Przełożenie siły jest bardzo ważne, nawet wówczas, gdy w teorii obciążenie nie jest duże. Przykładowo w wędkarstwie nawet kilkukilogramowa ryba potrafi przysporzyć sporo kłopotu, a przecież podniesienie jej nie powinno nastręczać żadnych kłopotów, bo wazy tyle, co siatka z zakupami. Faktycznie jednak karp czy sandacz nie daje się złapać bez walki. Miota się na różne strony, próbując uwolnić się z haczyka lub zerwać żyłkę. Wówczas okazuje się, że siła potrzebna do wyciągnięcia go jest znacząco większa niż ta, która wystarczyłaby by podnieść nieruchomy ciężar. Po to właśnie wędkarzom przekładnia, czyli kołowrotek.

Z karpiem nie ma żartów, dlatego odpowiedni sprzęt to podstawa Pierwsze modele wędek nie miały go i przez to wymagały wybierania samym wędziskiem, co było zarówno bardziej wymagające fizycznie, jak i zwiększało szansę zerwania się ryby. Okazuje się więc, że wędkarz, nie tylko jest silniejszy i stoi w lepszej pozycji od ryby, ale jeszcze podnosi swoje szanse przez zwielokrotnienie wkładanej siły za pomocą korbki i szpuli. No cóż, nikt nie mówił, że ma to być równe starcie. Mocne kołowrotki karpiowe pozwalają swobodnie wyholować i podebrać naprawdę solidne okazy. Dziś raczej niewielu wędkarzy wyobraża sobie jak miałoby łowić ryby, gdyby zabrakło tego wynalazku.

Jak w każdej dziedzinie można jedynie podziwiać wędkarzy z poprzednich wieków, którzy byli w stanie łowić bez tak istotnego ułatwienia. Co więcej nie robili tego rekreacyjnie. Dla nich złowienie lub nie złowienie ryby było ważną sprawą. Niektórzy musieli złowić tyle ryb by ugotować obiad dla rodziny i jeszcze coś sprzedać na targu. Teraz sprzęt poprawił się o kilka skal. Drewniane wędki zostały zastąpione tworzywami sztucznymi, pojawiły się wytrzymalsze żyłki, trwałe kołowrotki, doskonałe spławiki i mnóstwo innych akcesoriów, które jak zdawałoby się, nie dają rybie żadnych szans.

A jednak połowy dość często są nieudane. Czy chodzi o to, że zanieczyszczone i przełowione wody nie są już domem dla takiej ilości okoni, co kiedyś, czy też może wraz z rozwojem techniki, spadły umiejętności wędkarskie?

Kołowrotki, Sprzęt wędkarski
Tagi: , , , ,
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Komentowanie tego artykułu nie jest możliwe.